I våras valde Rimbo IF att avsluta säsongen i förtid och tacka nej till kvalspel för fortsatt spel i division 2. Efter ett par tuffa och utmanande säsonger med svårigheter att få ihop spelarmaterialet såg det länge ut som att A-lagshockeyn skulle sättas på paus.
Men nu står det klart att det blir seniorhockey i Rimbo även i vinter. Efter att ha blivit uppvaktade av en hel del tidigare spelare och flertalet ur fjolårets trupp så har Rimbo valt att anmäla ett lag till division 4.
I samma division kommer bland annat Hallasta IK att spela, som även dom startar upp verksamheten på nytt. Och vi kan därmed se fram emot heta derbyn i Arkadienhallen i vinter.
Inom kort kommer vi att presentera spelatruppen och ledarstaben. Så håll utkik på hemsidan och våra sociala medier.