SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Rimbo Idrottsförening
Fotboll
Dam A

Fanna BK - Rimbo IF Omg. 4 Div.2 N.S
2017-05-14 08:31
I går va våran bästa busschaffis Bempa tillbaka efter en tids sjukdom.  Vi välkomnar o tar emot Bempa med varma kramar. Med Bempas buss gick färden till Enköping och den på förhand svåra bortamatchen mot Fanna BK.  Ett glatt gäng som fick lite underhållning längs vägen  med en pågående cykeltävling, cyklister överallt !!! .
Ända in till start för matchen går tränarna i lite ovisshet om det måste ske en förändring i lagets startelva. Men uppvärmningen ger positiva besked. Känns väldigt bra !!

Detta blir en match som jag kommer komma ihåg när jag summerar min långa ledarkarriär. Svårt att förklara för er som inte va med !!! Men slutresultatet 3-2 till Rimbo speglar verkligen inte händelserna på planen . Vet inte hur många jätteklara lägen vi bränner , men till slut blir man så pass luttrad att man inte vet åt vilket håll man skall vända sig( Skratta eller Gråta). Skall dock sägas att jag är mycket stolt över mitt kära Rimbo Dam för den fotbollen vi visar upp idag.  Den viljan och hungern vi visar i dag för 3 poäng är det inte ofta man får vara med om. Vi gör helt enkelt en kanonmatch i 85 minuter .Enda gången vi vacklar lite är efter deras 1-0 mål och de vanliga första 5 min. av andra halvlek. Vi gör 3 mål trots att det är plexiglas  mot motståndar målet, Möller har en höft som det knappt går att springa med innan match, Emmali får en smäll på käken (I halvtid tror vi den är av) Kan inte prata eller öppna munnen, Anica får sitt snart klassiska näsblod, Rizzo blir av med en bit av framtanden, Mickis spyr på planen i början av andra och i bara farten tar hon en ny löpning. Jaa det hände så mycket att t.o.m ad på våran sida inte alltid hade koll på regelboken... 
Siffrorna 3-2 på resultattavlan efter slutsignalen skall nog i ärlighetens namn motståndarna va mest glada över, dock skall sägas att det alltid mot slutet blir pirrigt när man inte får utdelning. Men denna gång får vi utropa ett fyrfaldigt som hördes extra långt idag, för alla inblandade va väl medvetna om det vi gjort därute idag. 

Matchsammanfattning:
 Efter att lagen känt på varandra på den mycket svårbemästrade gräsplätten börjar vi dra åt tumskruvarna på Fanna och belägger spelet mer och mer på deras planhalva. Vi kommer närmare och närmare ett ledningsmål. Chanser skapas och vi väntar bara på utdelning , men i stället får Fanna utdelning på sin första målchans. En lång boll som mittförsvaret missbedömer lite o vips ett friläge och 0-1 på tavlan. Vi har innan deras ledningsmål haft en 3-4 jättelägen att ta ledningen. Direkt efter målet vacklar vi lite och de får en liten farlighet till  i vårat straffområde där vi med småmarginaler kommer undan, kunde blivit straff men vi va tillräckligt smarta för att inte skapa den situationen. Efter det kommer vi tillbaka igen och jobbar furiöst för målet !!! Den kommer oxå ganska så snart efter deras sura ledningsmål. En mycket fin hörna når Rizzos panna. Rizzos nickmål är mycket grannt. Snacka om spänst och bra tryck  i nicken. Skall oxå sägas att vi dominerar stort då Anica grovarbetar på mitten och Emmali styr passningsspelet med precisa mackor och Rizzo som hela tiden är stora skräcken för motståndarförsvaret. Vi fortsätter att skapa  klara chanser men bollen vill helt enkelt inte in idag. Antingen gör deras keeper kanonräddningar eller så studsar bollen till precis när vi ska trycka in trasan och vi kommer lite fel till avsluten. När vi går till halvtidsvilan tänker jag att detta är våran bästa halvlek i år och utdelningen måste ju komma, bara väntar på ketchupeffekten !!
Lyssnar på snacket i omklädningsrummet. Tränarna lägger där en stor del grunden till dagens seger, med sitt lugna och behärskade sätt att tackla alla problemlösningar . Stort !!!!
Dock börjar vi som börjar bli klassiskt för oss, dåligt i andra halvlek. Fanna har nu en period där de har ett klart övertag och deras ledningsmål kommer som ett brev på posten. Vi missar i markeringen på en hörna och de nickar mycket snyggt in ledningsmålet. Nu känns det väldigt tungt. Men detta blir en väckarklocka för oss. Efter deras ledningsmål  pulvericerar vi motståndarna resten av matchen. Vi jobbar helt enkelt sönder dem. Vi gör 2-2 direkt efter deras ledningsmål . Snyggt inspel av Rizzo snett bakåt, Janne tajmar löpningen perfekt och trycker in kvitteringen från slottet. Ett riktigt snyggt mål . Nu sågar vi oss igenom Fannas försvar ideligen och skapar fantastiska lägen för att ta ledningen, men det spelar ingen roll hur klara chanser  vi har, så skall bollen inte in helt enkelt. Det skall vara på fasta situationer där vi inte hinner tänka så mycket. Det blir oxå på en hörna vi gör ledningsmålet. Möller rakar in den från nära håll. Snacka om jubel på Rimbo bänken. Vi fortsätter och fortsätter att skapa frilägen och spela en intensiv fotboll där motståndarna inte helt enkelt inte orkar lyfta upp spelet på våran planhalva. När vi inte får utdelning på våran chanskavalkad brukar ju det klassiska vara att motståndarna får en chans till !!! De får oxå en hörna på tilläggstid , men den rensar vi resolut bort. När pipan ljuder för fulltid utbryter ett vilt Rimbo JUBEL. !!! För vi alla vet hur mycket svett o tårar det behövdes för dessa 3 poäng. Helt klart den bästa seriematchen för oss i år. 
Vi gör helt enkelt en otroligt bra fotbollsmatch och vinner matchen mycket rättvist !!!
Hela laget skall ha beröm för sin viljeinsats idag.
Vill dock hålla fram 3 profiler i dagens kamp.
Rizzo som hittat tillbaka till klippet i steget och ett ständigt orosmoment för motståndarförsvaret.( Vilket rivjärn!!!!)
Emmali för sitt eleganta och idag mycket resoluta spel (Geniala passningar)
Anica som är som mur i mitten.  (förlora hon någon närkamp ???)



Nyhetsarkiv
Provträningar2019-10-09 15:39
Div 1 Norra Svealand2019-06-11 12:43
2019-03-21 20:27
Valbocupen 9-10/2 20192019-02-11 14:03
Div 1 fastställd2017-12-05 13:47
Rimbo Cup 20182017-11-14 15:39
2017-05-02 23:05
2017-05-02 22:15
2017-05-02 21:50
2017-04-21 17:59
2017-04-12 00:38
2017-04-12 00:30
2017-04-12 00:21
2017-04-12 00:12
2017-04-11 23:55
Damvikingen 20162016-12-04 23:28
Upplandscupen2016-10-14 23:12
Ida avgjorde i 93:e2016-04-16 20:46