Ett glatt gäng på 14 spelare och 4 ledare for iväg för att tillbringa helgen i Gävle och Valbocupen. Denna trevliga cup har blivit en tradition för Rimbo Dam. Perfekt mjukstart inför utesäsongen med spel på konstgräs och normal stort mål dock med mindre plan och 6 ute spelare och MV. Även ett utmärkt läge att prata och kolla upp hur det står till med våra seriekonkurrenter och få höra lite skvaller o rykten. ha.ha.
På Lördag kväll spelas vårat gruppspel . Vi har Stuvsta (Div.2) , Årsta (Div.5) och Mora (Div.3) i våran grupp.
Vi lyckas till slut besegra Stuvsta i 1a matchen med 2-1 efter ett sent avgörande av Kajsa. Dock är vi inte riktigt nöjda med spelet trots segern. Visar sig senare att vi är det enda laget som besegrar dem.
Årsta avfärdas med 7-0. Trots resultatet knackar det lite i spelet. (Tycker vi )
Sista matchen mot Mora och vinst med 6-0. Nu kändes det något bättre och vi går med en hyfsat god känsla till nattvila och sen gemensam middag på hotellet Scandic CH.
Söndagen börjar med frukost ca 09.00 och känns som en lång väntan till Kvartsfinal, dit vi blivit direkt kvalificerade som näst bästa gruppvinnare. Men med lite diskussion med tjejerna så kommer de på att bowling kan vara ett bra tidsfördriv. Sagt o gjort Olearys öppnar 12. Efter utcheckning drar vi oss till O learys och ser ett glatt gäng avverka 1 timme på Bowlingbanorna. Kvaliten på klotrullningen är varierande men det kommer dock ett antal glada tillrop när det strikas och spärras. Kajsa visar sig vara den som drar det längsta strået tätt följd av Ebba. Vi hinner avnjuta en lunch på Olearys innan vi drar oss vidare till hallen. Det visar sig att vi återigen ställs mot Stuvsta som slår Valbo i sin åttondel.
Vi börjar oxå kvartsfinalen övertygande och tar tidigt ledningen med ett långskott från My. Allt ser bra ut och vi skapar ett par lägen till för utökningen. Men Stuvsta tar över mer och mer. Efter att de kvitterar har vi svårt att hitta luckor och lägen för farligheter. Stuvsta gör både 2-1 och 3-1 innan slutsignal och de tar revansch på oss för förlusten i gruppspelet. Ett gäng tysta och besvikna ledare och spelare lämnar Gävle för denna gång. Ok !! Kvartsfinal är väl inte helt fyskam och det känns oxå något bättre när vi hör på hemresan att Stuvsta går o tar hem hela cupen efter finalvinst mot Sandviken . Av 6 div.1 lag i kvartsfinal var det bara 2 som gick vidare till Semi och ett Div.2 lag står som slutsegrare. Är mäkta imponerad av Stuvstas insats.
som helhet vill jag ge gruppen godkänt dock känner jag iaf att vi har mera att ge och inte får ut det där lilla extra denna helg. Men va f...n vi har ju knappt hunnit känna på bollen än !!!
Nu laddar vi batterierna inför kommande träningsmatcher och går stenhårt inför alla träningar med ödmjukhet glädje vilja och koncentration.
Laget : Amanda, Malin, Sofie, Tuva, Kajsa, Moa.E, Jasmina, Ullis, Ebba.N, Tilde, My, Olivia, Selma, Kokken