SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Rimbo Idrottsförening
Fotboll
Dam A

Div.1 N.S Omg.5 Sandvikens IF - Rimbo IF Lör 7/5
2022-05-08 07:43

Vi är ett lite stukat gäng på 14 st som med Bempas varsamma händer styr kosan till Sandviken och den mycket tuffa bortamatchen mot Rödvästarna som krigar på den övre halvan av tabellen . Hade någon sagt till mig före match att vi vänder hem med poäng i bagaget så hade jag inte trott på det !!! Men tack vare en otroligt sjuk vilje insats av spelare ,ledare och Bempa så är jag när jag är med på resan inte alls förvånad . Snacka om professionellt skött från topp till tå . Ingen visar någon besvikelse utan i stället ser man bara möjligheter. Ibland får man bara den där känslan och den fanns där igår redan i bussen . Eric gör precis allt rätt för att styra båten i rätt riktning från början till slut . Spelarna gör detsamma och lite till . Toker och Kloker bidrar med sitt för att vi skall lyckas med våran mission !!! När man sätter allt detta på plats så är klyschan att inget är omöjligt så näära sanning !! 

Vi lämnar Sandviken med 1 pinne i bagaget och ytterst nära klyschan, men så sjuukt glada för årets första kassaklirr!!!! 

Vi firar på hemresan med ett stopp på våran nya favoplats Tierp som erbjuder Subway , Sibylla och mack (Spelarnas önskemål) Max är förgånget (Blink) . Undertecknad hittar en ny kärlek (Subway) Blink, blink!!. 

Nu till matchen som slutar mållöst 0-0 efter samma siffror till paus (blink) .

Vi har en matchplan som jag inte kommer att skriva här för det har jag ju lovat !!! Vi behöver ju inte utnyttja den till fullo men till en viss del och när det sker så görs det så bra att det inte märks !!! What a Captain !! Vi vet att första kvarten kommer att bli otroligt viktig för utgången av matchen . Vi kommer undan med ett ribbskott. Spelarna jobbar frenetiskt med en dirigent  från sidan av planen . Det sägs ibland hårda ord från dirigenten men alltid väl valda samt väldigt mycket fina bra ord som kommer på de ställen när de skall komma . Underbar tajming !! Det krävs blod ,svett och tom tårar där ute för att vi skall klara detta till målsnöret . Rödvästarna äger mycket boll men vi håller dem i från oss med ett väldigt fokuserat samarbete över hela den gröna ytan . Förutom ribbskottet , ett friläge där vi slår ihop samt ett antal hörnor skulle vi faktiskt kunna gått till vilan med ledning , för det vi skapar är riktigt farligt . Eric har lite bekymmer när vi går till vilan . Ebba som legat sjuk i veckan flaggar för att det inte finns mer att kräma ur kroppen . Han väljer dock i samråd med Ebba att kräma ut lite till . Lyssnar på snacket . Älskart när alla är delaktiga och öppna disskusioner. Eric har fått med sig lilla tavlan (Du får större till nästa) , men direktiven och diskussionerna funkar ändå . PB och jag lägger ut våran egen taktik med behandling av spelare som behöver vård på den gröna ytan , utan taktik tavla dock . (blink) . 

Tycker vi har bra koll på rödvästarna i första delen av halvleken . Vi kommer upp och får andas på offensiv planhalva och har en frispark som kunnat resultera . Rödvästarna börjar så smått att bli lite irriterade av utebliven utdelning . Dagens sista utpost i Di blåe Amanda gör som jag vet att hon kan , bestämmer sig för att ska ni scora på mig, så får ni skapa det där lilla extra läge. De får ett sånt ett inspel i boxen som smiter turligt över ribban . Annars så håller försvaret framför Amanda rent i den egna boxen , för utanför den kan de få avsluta för när som jag vet att hon bestämt sig , då är det ,det som gäller . Rödvästarna gör en sista  kraftansträngning med allt det har plus lite till med 5 min. extra tid , men det hjälper inte idag och äntligen så har vi marginaler på våran sida och klarar den anstormningen !! Skall sägas att vi har en hörna med några min. kvar slagen av My som deras keeper gör ett magnifikt arbete på och räddar från måljingel !! När för dagen den utmärkta domartrion bestämmer för sig att nu är det dax för slutsignal . Kan ni alla förstå den glädje för poängen hos di Blåe . Det sjungs och man ser mungiporna stråla i takt med solen. PB och jag står och lyssnar när tjejerna sjunger och tjojar i omklädningsrummet . Det är sånna här ögonblick som gör allt detta slit vi gör för er såå fantastiskt underbar !!!!

Rakt av kärlek och mängder av Röda Rosor till hela laget från Amanda till Caitlin . Alla bidrar på sitt sätt till detta. Tänk på det alla som tilhör Diblåe . Vi gör det tillsammans !!! Amanda blir vald till Matchen lirare. I mitt hjärta så är ni alla Blåa krigare på Jernvallen DET !!!

 

Laget: Amanda.A , Berra (K) , Norrman , Anica, Ebba.L ,Soto, Emma.A , My , Emma.L , Tuva.K , Ullis

Avb: Kokk (62) Sara.D (66) , Caitlin 


Nyhetsarkiv
Provträningar2019-10-09 15:39
Div 1 Norra Svealand2019-06-11 12:43
2019-03-21 20:27
Valbocupen 9-10/2 20192019-02-11 14:03
Div 1 fastställd2017-12-05 13:47
Rimbo Cup 20182017-11-14 15:39
2017-05-02 23:05
2017-05-02 22:15
2017-05-02 21:50
2017-04-21 17:59
2017-04-12 00:38
2017-04-12 00:30
2017-04-12 00:21
2017-04-12 00:12
2017-04-11 23:55
Damvikingen 20162016-12-04 23:28
Upplandscupen2016-10-14 23:12
Ida avgjorde i 93:e2016-04-16 20:46