Informellt har de båda klubbarna jobbat tillsammans under en tid, då Rimbo redan i somras hjälpte backen Marek Pac att få chansen till division 1-spel i Vallentuna, och sedan en månad tillbaka återfinns backen Oscar German i Vallentuna, där han spelar med deras J20-lag.
Samtidigt kommer Rimbopubliken få möjligheten att bekanta sig med tre Vallentunaspelare under en tid framöver. Junioren Gustaf Pettersson (19) gjorde premiär redan i matchen mot Lidingö i tisdags. Och under torsdagen ansluter Viktor Thim och Erik Stenbacka (båda 21 år) till Rimbos A-lag. Samtliga tre spelare lånas ut till Rimbo under en period.
– Vi har hela säsongen haft en relativt tunn trupp och dras nu med en del skador och sjukdomar, så vi är väldigt tacksamma över att vi får den här möjligheten att låna in ett par spelare och samtidigt förbättra konkurrensen i vårt eget lag, vilket jag är övertygad om kommer att gynna hela truppen och våra möjligheter att göra bra ifrån oss i Alltvåan.
Lundblad är inte heller främmande för att lyfta upp spelare till Vallentuna i division 1.
– Absolut inte, det här är ett samarbete som i första hand ska främja spelarna och deras utveckling. Och då kan det mycket väl bli så att vi lånar ut spelare till Vallentuna för att de ska få känna på en något tuffare miljö.