På tisdagkvällen smög Rimbo igång säsongen 2017-2018. Hemma i Arkadienhallen besegrade A-laget internationella HG sports med 4-2 efter periodsiffrorna 1-1, 1-0 och 2-1.
Det var en typisk försäsongsmatch som knappast kommer gå till historien som en av de mest underhållande tillställningarna som beskådats i Arkadien.
HG Sports, ett selectlag bestående av amerikaner som vill visa upp sig för svenska klubbar, kom till spel med endast 12 spelare och ingen målvakt. Istället fick Rimbos Martin Olsson hoppa in och vakta gästernas mål.
Och om han var snäll mot sina riktiga lagkamrater, eller om Rimbo helt enkelt var det bättre laget, ska vi låta vara osagt. Men vann gjorde Rimbo med 4-2 efter mål av Timothy Avegård, Linus Jansson, Gustaf Pettersson och Simon Norstedt.
Rimbos nästa match spelas på fredag, då man möter NIK på bortaplan. Torsdag den 7 september spelas nästa hemmamatch – returmötet mot Norrtälje. Välkomna ned till Arkadien då, för säsongens enda riktiga derby.
Rimbos samtliga träningsmatcher:
Måndag 21 augusti | 19.30 | Rimbo - HG Sports |
Fredag 25 augusti | 19.00 | Norrtälje - Rimbo |
Söndag 3 september | 15.30 | Nacka - Rimbo |
Torsdag 7 september | 19.00 | Rimbo - Norrtälje |
Tisdag 12 september | 19.00 | Rimbo - Nacka |
Söndag 17 september | 17.00 | Rimbo - Strömsbro |